Názov stroja: 3 VALCOVÁ ZAKRUŽOVAČKA PLECHOV XZMP 2000/8-C
Kategória: Zakružovačky
Výrobca: Piesok
Dátum výroby: 1985
Cena:15 250,- EUR

 

Základné technické údaje

Názov Merná jednotka XZMP 2000/8C
Číselný znak 51 36 31
   39 87 32
Rozmery lisu dĺžka x šírka x výška mm  6060x1160x1400
hmotnosť kg 9100
Tlak v hydraulickom systéme MPa  3
Výkon elektromotora hlavného kW 11/5,5  1460/735
Výkon elektromotorov prestavenia
kW 2x7,5 700
Hydraulický agregát kW 0,75
Elektromotor mazani kW 0.37
Celkový príkon    
kW 28

 

Prevádzkové

Názov
Merná jednotka    
XZMP 2000/8C
Max. šírka pred ohýbaného a zakružovaného plechu
mm  2000
Max. hrúbka pred ohýbaného plechu o pevnosti 500 MPa
a medzi sklzu 280 MPa
mm  8
Max. hrúbka zakružovaného plechu o pevnosti 500 MPa
a medzi sklzu 280 MP
Mm  12
Max. Wo zakružovaného plechu cm3  48
Max. priemer zakruženej rúry
mm
 360
Priemer valcov
mm  neobmedzený
Rýchlosť zakružovania
mm  300
Rýchlosť prestavovania valcov    
m/min  4;8
Kvalita zakruženej rúry
m/min  0,185
Hmotnosť %  1


1.1     POUŽITIE

Trojvalcové zakružovacie stroje typu XZMP-C používajú sa na pred ohýbanie a zakružovanie plechových tabúľ do tvaru valcových alebo kužeľových plášťov a segmentov z materiálov, ktoré majú tvárniacu schopnosť.

Pred ohýbajú a zakružujú rôzne hrúbky plechov podľa pri­ložených tabuliek a grafov. Predný stojan je nižší s vyklápaním ložiska horného valca smerom dopredu. Kon­štrukciou, vysokou produktivitou, presnosťou práce, zvýšenou tuhosťou, všestrannosťou, jednoduchou a bez­pečnou obsluhou úplne vyhovujú strojárskym závodom na výrobu kotlových plášťov, nádrží a potrubí. Kužeľové plášte, násypníky, vyústenia bubnových miešačiek je možné zakružovať pomocou brzdiaceho kameňa, ktorý je súčasťou zvláštneho príslušenstva.

1.2     CELKOVÝ OPIS

Vysoko-výkonný zakružovací stroj na plechy typu XZMP-C je trojvalcový s rotačným pohonom spodných valcov, ktoré sa počas pred ohýbania a zakružovania motoricky: zvisle prestavujú. Rozopnutím ručne ovládaných zubových spojok sa spodné valce dajú prestaviť do šikmej polohy pre zakružovanie kužeľových plášťov. Týmto spôsobom sa dá každé zo štyroch ložísk spodných valcov

ľubovoľne prestaviť v rozsahu zdvihu. Rýchlosť' prestavovania je 185 mm/min. Motor s dvoma stupňami otáčok umožňuje zakružovať rýchlosťami 4 m/min a 8 m/min.

Uvoľnenie ložiska horného valca pre vybranie hotových skruží zo stroja je hydraulické, ovládané prepínačom.  Cyklus vyklápania ložiska a dvíhanie hriadeľa je automatické.

Obsluha stroja riadi celú činnosť pri zakružovaní alebo pred ohýbaní na ovládacom pulte pomocou prepínačov. Poloha spodných valcov sa sleduje pomocou elektrického prevodu priamo na číselníkových ukazovateľoch umieste­ných na pulte.

Na zakružovacích valcoch sú pozdĺžne drážky, čím je zjednodušené ustavenie plechu pred zakružovaním.

Aby nedochádzalo k nerovnomernému roztváraniu pozdĺž spoja zakružovaného plášťa valca sú pracovné zakružo­vacie valce dimenzované tak, aby priehyb pri max. zaťažení nebol väčší ako 1/1000 z dĺžky zakružovacích valcov.

Zakružovací stroj /obr.3/ je zváranej konštrukcie. Nosnú časť tvorí rám 1, predný stojan 2 a zadný stojan 3. Medzi stojanmi sú zakružovacie valce 4.. Ďalšie skupiny sú: hlavný pohon 5, pohon prestavovania 9, hydraulický rozvod 6, elektrozariadenie 8, mazanie 7 a otočný ovládací pult 10.

1.3   OPIS FUNKCIE Skupín STROJA

1.3.1.     

Rám je zváraný z U profilov a plechov. Vyznačuje sa zvýšenou tuhosťou. Opracované plochy rámu slúžia na spojenie jednotlivých skupín do jedného celku.

 

Normal 0 21 false false false SK X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 st1\:*{behavior:url(#ieooui) } /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normálna tabuľka"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman","serif";}

2.       VÝROBNÉ MOŽNOSTI

2.1        PREDOHÝBANIE A ZAKRUŽOVANIE VALCOVÝCH PLÁŠTOV    obr. 23

Materiál určený na zakružovanie musí byť čistý, zba­vený hrdze a okovín. Pri pred ohýbaní a zakružovaní valcových plášťov musia byť osi všetkých troch valcov rovnobežné. Nastavenie sa robí pomocou prepínačov na ovládacom pulte obr. 21 pomocou ručne ovládaných zubových spojok.      .

Pri pred ohýbaní okrajov zakružovacích tabúľ plechu sa musí počítať s odpružením, ktoré spôsobí že

plech nebude pre dohnutý úplne do kraja. Ha koncoch plechu ostáva nezakružená rovná plocha. Veľkosť rovnej plochy "a" obr. 23 je závislá od zručnosti obsluhujúceho pracovníka, akosti materiálu a veľkosti priemeru pred ohýbania. S odpružením plechu treba počítať i pri zala'užovaní na požadovaný priemer tak, že zakružujeme na menší priemer o hodnotu odpruženia. Táto hodnota je stabilná u rovnakej akosti materiálu a zakružovaného priemeru. Odchylných hodnôt sa do­siahne pri zakružení tabulí po vlákne alebo naprieč vlákna valcovaného plechu v tabuliach. Tieto okol­nosti sa musia zohľadniť hlavne pri sériovej výrobe rúr, aby sa stroj mohol nastaviť na rovnaké hodnoty na stupniciach.

Plech do zakružovačky musí byť zavádzaný kolmo na os valcov - uľahčujú to drážky vyfrézované na povrchu zakružovacích valcov.

Pracovný postup predo hýbania a zakružovania je vi­dieť na obr. 23

Pravidelnosť tvaru sa dosiahne prekalibrovaním zvare­ného plášťa. Predtým sa musia upraviť - obrúsiť zvary prečnievajúce hrúbku zakruženého plechu, aby sa ne­poškodili zakružovacie valce.

 

2.2        ZAKRUŽOVANIE KUŽEĽOVÝCH PLÁŠŤOV        obr. 24

Pre zakružovanie kužeľových plášťov sa pomocou ručne ovládaných zubových spojok pohon prestavovania spod­ných valcov rozpojí a zakružovacie valce sa šikmo prestavia na strane zadného stojanu. Prestavenie sa sleduje na stupniciach ovládacieho pultu P2, P4.

Pri malých vrcholových priemeroch kužeľových plášťov a veľkej kužeľovitosti sa používa predĺžený brzdiaci kameň /zvláštne príslušenstvo/ pre vyrovnanie obvodovej rýchlosti. Brzdiaci kameň sa namontuje na miesto normálneho kameňa na predný stojan medzi spodné valce.

Rozvinutý kužeľový plášť pred zakružením musí byt zbavený okovín – obrúsiť všetky hrany plášťa mierne zraziť. Pre kontrolu  priebehu zakružovania kužeľo­vých plášťov sa môžu nakresliť vodiace čiary - povr­chové priamky, smerujúce do vrcholu kužeľa.

Pri veľkých vrcholových uhloch a u väčšej šírky pláš­ťov, ako je polovica šírky zakružovacieho valca, sa kužeľový plášť vyrovnáva ručným posúvaním plechu, pri sledovaní vodiacich čiar narysovaných na plášti. Pri ručnom posúvaní je treba plech uvoľniť prestavením spodných valcov a po posunutí vrátiť spodné valce do pôvodnej polohy.

Polomer "R" malého priemeru rozvinutého tvaru nesmie byť menší ako 800 mm.

Pri použití zvláštneho príslušenstva nesmie byť menší ako 600 mm.

Pri uhle "a" rozvinutého tvaru väčšom ako 1800, nesmie byť "R" menšie ako 1500 mm.

 

 

 

 

3-Valcová zakružovačka plechov XZCT 3050/10
  3-Valcová zakružovačka plechov XZCT 3050/10   3-Valcová zakružovačka plechov XZCT 3050/10 3-Valcová zakružovačka plechov XZCT 3050/10